Prawnik, a udzielenie porady prawnej
Decydując się na rozwiązanie związku małżeńskiego przez rozwód, warto bez wątpienia udać się do profesjonalisty celem uzyskania porady prawnej. Niektórzy z nas radzą sobie w postępowaniu sądowym bez udziału profesjonalnego pełnomocnika, a z kolei niektórzy czują konieczność skorzystania z takiej właśnie możliwości w trakcie trwania procesu. W tym miejscu wskazać należy, iż proces rozwodowy jest szczególnym postępowaniem ze względu na towarzyszące jemu emocje. Czasami więc udział profesjonalisty może złagodzić nastroje podczas rozprawy sądowej, a tym samym pomóc nam w wypracowaniu dla nas jak najbardziej korzystnego rozstrzygnięcia procesowego. Prawnik może pomóc nam na rozmaite sposoby. Pierwszy z nich to przede wszystkim udzielenie porady prawnej. Następuje ona najczęściej w formie ustnej. Rzadziej sporządzone są natomiast opinie prawne.
Sporządzenie pisma procesowego
W dalszej kolejności wskazać należy, iż prawnik może pomóc nam w przypadku konieczności sporządzenia pisma procesowego. Czasami może być to pismo inicjujące postępowanie, na przykład pozew rozwodowy. Jeśli jesteśmy stroną pozwaną, wówczas może być to odpowiedź na pozew, czy też różne inne pisma procesowe, na przykład te zawierające wnioski dowodowe.
Zastępstwo procesowe w sprawie rozwodowej. Umowa o zastępstwo procesowe
Najbardziej szeroko rozumianą formą współpracy jest zastępstwo procesowe. W tym konkretnym przypadku prawnik (profesjonalny pełnomocnik czyli radca prawny bądź też adwokat) zastępuje nas na sali sądowej. W kancelarii uprzednio sporządzana jest stosowna umowa, której przedmiotem jest właśnie zastępstwo procesowe na danej sprawie. W takiej właśnie umowie formułuje się wszelkie dane identyfikujące daną sprawę, czyli oznaczenie stron, reprezentacja przed konkretnie jakimi sądami, itd. Oczywiście ustalana jest również cena.
Ponadto w umowie o zastępstwo procesowe mogą istnieć tego rodzaju zapisy, na przykład traktujące o możliwości udzielania przez pełnomocnika dalszych pełnomocnictw (tzw. pełnomocnictwo substytucyjne, czy też upoważnienie dla aplikanta radcowskiego/adwokackiego), czy też obowiązek informowania przez klienta swojego pełnomocnika o wszystkich okolicznościach dotyczącej konkretnej sprawy.
Te ostatnie wskazanie ma zapewnić oraz wpłynąć na dobrą współpracę oraz opracowanie wspólnej strategii procesowej w ten sposób, aby uzyskać jak najlepsze rozstrzygnięcie procesowe. W tym miejscu można również zwrócić uwagę na fakt, iż mocodawca (klient) jest zobowiązany również do poniesienia kosztów opłaty skarbowej od pełnomocnictwa udzielonego prawnikowi, która wynosi siedemnaście złotych i jest uiszczana na rachunek bankowy gminy, w której siedzibę ma sąd przed którym będzie toczyło się postępowanie.
Prawnik, a kancelarie w Olsztynie
Olsztyn jest miastem wojewódzkim, więc na jego terenie swoje siedziby ma wiele kancelarii adwokackich czy też radcowskich. Olsztyn to również miasto, w którym swoje siedziby mają Okręgowa Izba Radców Prawnych czy też Okręgowa Rada Adwokacka. W związku z tym, iż konkurencja na olsztyńskim rynku jest całkiem spora, to wpływa to z kolei na jakość świadczonych usług. Wystarczy wpisać prawnik olsztyn w wyszukiwarkę aby się o tym przekonać. Niedawno miały miejsce również kolejne egzaminy zawodowe organizowane dla korporacji adwokackiej oraz radcowskiej, wobec czego miasto Olsztyn może spodziewać się również, iż w najbliższym czasie będą powstawały zupełnie nowe kancelarie. Otwarcie się zawodów prawniczych spowodowało oczywiście zwiększenie liczby pełnomocników, ale również wpłynęło ogólnie na jakość usług, a to wszystko z korzyścią dla klientów.