Notariusz to jeden z polskich zawodów prawnych. W przeciwieństwie do innych kolegów z branży jego usługi nie są skierowane do osób, które popadły w kłopoty z prawem. Przeciwnie, jego usługi wiążą się z formalizacją pewnych spraw. W poniższym artykule omówione zostaną usługi, jakie może świadczyć kancelaria notarialna.
Notariusz – jak nim zostać?
Pierwszym warunkiem jest uzyskanie tytułu zawodowego magistra prawa. W tym celu należy ukończyć jednolite studia magisterskie na kierunku prawo. Żadna z pochodnych tego kierunku nie uprawnia do podejmowania zawodów prawniczych. Po ukończeniu studiów przyszły notariusz odbywa aplikację. Trwa ona 3.5 roku i kończy się egzaminem pisemnym. Jego zdanie prowadzi do uzyskania tytułu notariusza.
Kancelaria notarialna – jak działa?
Radcowie prawni są jedynymi prawnikami uprawnionymi do świadczenia swoich usług na podstawie umowy o pracę. Pozostali pracują albo jako (współ)właściciele swoich kancelarii, partnerzy spółek. Czasami zdarza się, że w jednym lokalu mieści się więcej, niż jedna kancelaria notarialna.
Jakie usługi może świadczyć notariusz?
Notariusze często zajmują się obsługą spadków. Po zgodnie właściciela spadku to właśnie w obecności notariusza należy sporządzić poświadczenie dziedziczenia. Można mu także zlecić przechowanie dokumentów (w tym papierów wartościowych), pieniędzy, a także danych informatycznych na właściwych nośnikach. To także w jego obecności sporządza się wszelkie akty notarialne, takie jak:
- oświadczenia darczyńcy w przypadku umów o darowiznę
- umowa o dział spadku, którego część stanowi nieruchomość
- zrzeczenie się dziedziczenia
- odwołanie powyższego
- umowa przenosząca prawo wieczystego użytkowania
- umowa zobowiązująca do powyższego
- umowa spółki komandytowej
- statuty spółek komandytowo-akcyjnych
- umowy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością
- umowy zbycia się spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu
Na żądanie stron notariusz projektuje także umowy i inne akty, których życzą sobie jego klienci. To także kancelaria notarialna jest miejscem, w którym można złożyć protest wekslowy, by potem mieć możliwość dochodzenia spłaty zaległych należności. Podobną czynność notariusz może przeprowadzić wobec czeku. Wystawia on także protokoły, na przykład dziedziczenia czy zarządu sukcesyjnego przedsiębiorstwem osoby fizycznej.
Jakie obowiązki ma notariusz?
Na przedstawicielach tego zawodu ciąży ogromna odpowiedzialność. Ich rola bynajmniej nie kończy się na przygotowaniu i sporządzeniu wspomnianych wyżej dokumentów. W ramach swoich czynności muszą oni uwzględniać i zabezpieczać interesy wszystkich stron zainteresowanych każdym dokumentem. Każdy z dokumentów ma moc prawną, zatem bez owego zabezpieczenia mógłby powodować dalekosiężne skutki. Ponadto notariat wymaga wykonywania czynności w kancelarii, w języku polskim. Jednak istnieją wyjątki od obu wymogów. W nadzwyczajnych okolicznościach notariusz może sporządzać dokumenty w innym miejscu. Jeśli któraś ze stron nie włada biegle językiem polskim, notariusz może sięgnąć po pomoc tłumacza przysięgłego. Może także wykorzystać własną znajomość języka obcego, jeśli zna go na poziomie oczekiwanym od tychże. Ponadto w kancelarii przechowywane są oryginały każdego sporządzonego dokumentu. Z kolei stronom wręcza odpisy.